Wosk służy pszczołom do budowy plastrów potrzebnych do wychowu młodych pszczół oraz magazynowania w nich pierzgi i miodu. W dobrych warunkach w ciągu sezonu rodzina pszczela może wyprodukować 2-3 kg. wosku.

 

Wosk pszczeli jest ciałem stałym, barwy białej poprzez jasnożółtą, pomarańczową, do ciemnobrązowej. Zapach jest podobny do aromatu miodu. Wosk stanowi mieszaninę ok. 15 związków chemicznych, głównie estrów, ale także występują w nim wolne kwasy, alkohole i węglowodory. Są też związki mineralne oraz barwniki i substancje aromatyczne, a także nieco kitu pszczelego. Nie rozpuszcza się w wodzie i glicerynie, słabo – w alkoholu i eterze. Natomiast rozpuszcza się w benzynie, acetonie, trójchloroetylenie, czterochlorku węgla i chloroformie.

 

Wosk uzyskuje się zwykle ze starej woszczyny, zrzynków pozostających przy odsklepianiu plastrów oraz innych nieużytecznych kawałków plastrów.

 

Wosk, poza pszczelarstwem (wyrób węzy), znalazł zastosowanie w wielu cennych dla gospodarki gałęziach przemysłu (około 50). Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje wosk do wyrobu maści i plastrów, a kosmetyczny do produkcji kremów, pomadek do ust, kredek i szminek.

 

Wielu farmaceutów uważa, że większość plastrów, maści i kremów powinno być przygotowywanych na pszczelim wosku. Jest on bowiem łatwo wchłaniany przez skórę, nadaje jej gładkość oraz delikatność.

 

Niektórzy lekarze polecają, by zamiast gumy żuć, odkrajane kawałki plastra z miodem lub woskowo miodowe cukierki. Żucie aktywizuje wytwarzanie śliny, podwyższa przemianę materii, wosk mechanicznie oczyszcza zęby z nalotu i wzmacnia dziąsła, pomaga w zapaleniu jamy ustnej, w astmie i gorączce siennej. Jest też polecany dla palaczy, którym jednocześnie pomaga odzwyczaić się od nałogu.

 

Świece woskowe

 

Od wielu tysięcy lat, świece woskowe używane są jako symbol ofiary we wszystkich religiach świata i obrzędach kulturowo-religijnych. Były składane władcom oraz kapłanom jako danina. Służył kupcom jako towar wymienny.

 

Ostatnie badania naukowe ludzi odpowiedzialnych za problemy eko-logiczne wykazały, że płomień świecy woskowej jest nietoksyczny w stosunku do parafinowej, ma skondensowaną w sobie dużą energię i jest rzeczywiście cennym darem Natury dla naszego zdrowia i życia w obecnej dobie powszechnego zatrucia powietrza, którym oddychamy i dzięki niemu żyjemy.

 

Podstawowe właściwości palenia świecy woskowej:

  • Jest doskonałym naturalnym jonizatorem powietrza w jony (-), których powszechny brak odczuwamy w naszych nowoczesnych zmechanizowanych domach, biurach i użytkowych pomieszczeniach.
  • Likwiduje częściowo szkodliwe dla zdrowia i życia promieniowanie telewizorów, komputerów i innych urządzeń elektromagnetycznych.
  • Wg badań i opinii radiestetów energetyzuje pozytywnie osłabione ciało energetyczne po przebytych chorobach (uzupełnia aurę), czyli przyśpiesza powrót do zdrowia i uodparnia organizm przed następnymi.
  • Ogranicza szkodliwe działanie siatki geopatyczneji tzw. siatek lokalnych uzbrojonych w żelazo bloków.
  • Likwiduje skutecznie szkodliwy dla otoczenia, a szczególnie dzieciom i matkom w ciąży zapach dymu tytoniowego, oraz innych zapachów pochodzenia naturalnego i chemicznego, wprowadzając do pomieszczeń zdrowotny mikroklimat pachnący miodem i propolisem.
  • Doprowadza w krótkim czasie do równowagi psychicznej i spokoju wewnętrznego po przebytych szokach, stresach, nerwicach i migrenach, oraz podczas gwałtownych skoków ciśnienia atmosferycznego.
  • Ułatwia koncentrację i skupienie myśli.
  • Świeca palona codziennie 10-20 min. przed snem – daje głęboki, spokojny i zdrowy sen, a rano poczucie energii i zdrowia.

 

< powrót

Kontakt

Pasieka Rodzinna „Miody Napękowskie”
Marta i Ireneusz Bęben
Napęków 47, 26-004 Bieliny

+48 607 586 804
miodynapekowskie@gmail.com

Warto przeczytać

Nasza specjalność

Specjalnością naszej pasieki są miody spadziowe pochodzące z serca Gór Świętokrzyskich. Należymy do regionalnej sieci „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie”. Pasieka prowadzona jest wspólnie przez Martę i Ireneusza Bęben od kilkunastu lat, na bazie pszczelarskich tradycji rodzinnych.