Obecnie ta dziedzina lecznictwa nosi nazwę apitoksynoterapii, natomiast wykorzystanie pozostałychproduktów pszczelich w lecznictwie określa się mianem właściwej apiterapii i pod tym pojęciem rozumiemy leczenie chorób produktami zebranymi, przetworzonymi lub wydzielonymi przez pszczołę.

 

Do produktów tych zaliczamy:

 

pyłek kwiatowy – produkt przyniesiony przez pszczoły,

propolis, miód nektarowy, pierzgę – produkty przyniesione i przetworzone przez rodzinę pszczelą,

mleczko pszczele, jad pszczeli i wosk – substancje wydzielane przez pszczołę.

 

Produkty te są bardzo cenne dla człowieka, dzięki ich niezwykłym właściwościom. Wiele z nich charakteryzuje się działaniem antymikrobiologicznym, przyśpieszającym regenerację tkanek, działaniemimmunostymulacyjnym, oraz niespecyficznym oddziaływaniem na cały organizm – co objawia się ogólną poprawą samopoczucia, szybszym powrotem do zdrowia po przebytych chorobach, czy wzmacniającym organizm osób starszych.

 

Przewagą produktów pszczelich (apiterapeutyków) nad produktami syntetycznymi, czyli popularnymi lekami – jest brak skutków ubocznych (oczywiście przy fachowym stosowaniu)
i łatwość przyswajania przez organizm (w przeciwieństwie do chemiofarmaceutyków, traktowanych przez organizm jako ciało obce).

 

Pamiętać jednak należy, że apiterapia nie zawsze może zastąpić medycynę konwencjonalną, należy więc w poważnych przypadkach oraz przy stosowaniu niektórych z apifarmaceutyków skontaktować się z lekarzem! Zwłaszcza stosowanie jadu – może odbywać się tylko pod nadzorem lekarza, oraz po wykonaniu wcześniejszych badań!

 

< powrót

Kontakt

Pasieka Rodzinna „Miody Napękowskie”
Marta i Ireneusz Bęben
Napęków 47, 26-004 Bieliny

+48 607 586 804
miodynapekowskie@gmail.com

Warto przeczytać

Nasza specjalność

Specjalnością naszej pasieki są miody spadziowe pochodzące z serca Gór Świętokrzyskich. Należymy do regionalnej sieci „Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie”. Pasieka prowadzona jest wspólnie przez Martę i Ireneusza Bęben od kilkunastu lat, na bazie pszczelarskich tradycji rodzinnych.