Eliksir zdrowia, czyli propolis

Propolis, nazywany inaczej kitem pszczelim już w starożytności był znany ze swoich wartości. Powstaje oczywiście dzięki pszczołom, które przetwarzają żywicę pąków drzew. Odznacza się cudownymi właściwościami z wielkim naciskiem na działanie bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

O propolisie można mówić bez końca. Zawiera w sobie cały wachlarz różnorakich witamin, wosków, pyłku kwiatowego, polifenoli, a także pozostałych kilkuset związków chemicznych, które uniemożliwiają rozwój wspomnianych bakterii i grzybów, a nawet wirusów i pierwotniaków. Koktajl witamin, to nieocenione źródło wsparcia dla skóry głowy, jak i całego ciała. Propolis stosowany jako uzupełnienie zabiegów pielęgnacyjnych może świetnie wpływać na kondycję włosów, a do tego łagodzi zmiany chorobowe skóry, chociażby takich jak łojotok, łupież, czy trądzik.

Być może pamiętasz z dzieciństwa propolisowe płukanki na ból gardła. Zgadza się – są bezpieczne i niezastąpione, dlatego tak często mamy okazję napotykać propolis wśród środków niwelujących stany zapalne całej jamy ustnej, gardła i krtani. Krótko mówiąc, ta pszczela mikstura nie tylko łagodzi, ale i działa dezynfekująco, antyseptycznie i znieczulająco.

Już kilka kropli roztworu propolisu przemyconych do codziennej diety działa antyoksydacyjnie, a więc spowalnia procesy starzenia i do tego działa przeciwnowotworowo. Niesie pomoc, kiedy wątroba jest w potrzebie, zapobiega zakrzepom krwi i stymuluje krążenie, działa antyreumatycznie, a do tego jest dawką energii, kiedy czujemy się słabo. Do tego wszystkiego, jak już pewnie się domyślacie propolis, podobnie jak większość produktów pszczelich działa immunostymulująco, a więc możecie być pewni, że Wasza odporność jest pod dobrymi skrzydłami.

Trzeba jednak pamiętać, że propolis mimo lawiny dobroczynnych składników, jest produktem naturalnym o silnym działaniu i u niektórych może powodować reakcje alergiczne. Dlatego jeśli masz skłonności do uczuleń, koniecznie wykonaj wstępną próbę alergiczną, nacierając skórę w miejscu zgięcia łokcia kilkoma kropelkami roztworu i obserwuj reakcję swojego organizmu.

Mamy nadzieję, że Ty i propolis stworzycie duet pełen zdrowia i dobrego samopoczucia.〈 Sprawdź pozostałe aktualności

Blog

Zobacz więcej